مجتبي زيني‌وند، رئيس سازمان مدارس غيرeshoopي و مشاركت‌هاي مردمي آموزش و پرورش در نشست خبري روز گذشته خود در خصوص مجوز پيش‌دبستاني‌ها گفت: در حال حاضر ۵ هزار مركز پيش‌دبستاني، مجوزي به غير از آموزش و پرورش دارند كه به آنها فرصت دوباره‌اي از اسفند ماه داده مي‌شود تا در سامانه درخواست مجوز كنند. 

    وي با بيان اينكه همه مراكز پيش‌دبستاني بايد به صورت غيرeshoopي اداره شوند، افزود: تنها در مناطق دوزبانه و محروم، از طريق طرح خريد خدمات آموزشي، پيش‌دبستاني اداره مي‌شود. 

    اظهارات اين مقام مسئول در تعارض با سند تحول بنيادين آموزش و پرورش است. آنجا كه اين سند بر آموزش‌هاي پيش از دبستان به عنوان آموزش‌هاي ضروري و فراگير تأكيد مي‌كند. به بيان ديگر و بر اساس اين سند پيش‌دبستاني به مرور بايد اجباري شود، اما زيني‌وند اين بايد قانوني را مربوط به اداره غيرeshoopي مراكز پيش‌دبستاني مي‌بيند.  از سوي ديگر سيدمحمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش كه از ابتداي نشستن بر مسند وزارت از اهتمام خود بر اجراي سند تحول بنيادين مي‌گويد و نشست بررسي راهكارهاي اجراي سند تحول بنيادين برگزار مي‌كند، هنوز نتوانسته بدنه مديريتي مجموعه خود را با ايده‌هايش همراه كند، مگر اينكه آموزش و پرورش سياست يكي به نعل و يكي به ميخ براي دادن نشاني غلط به افكار عمومي را در پيش گرفته باشد. 

    علاوه بر اين بايدي كه زيني‌وند در اظهاراتش در خصوص اداره مراكز پيش‌دبستاني به صورت غيرeshoopي بر آن تأكيد دارد، در صورت شكل‌گيري، تبعاتي دارد كه معلوم نيست چرا مديران دستگاه تعليم و تربيت آن را ناديده مي‌گيرند. اگر سند تحول بنيادين و سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري بر اجباري شدن آموزش‌هاي پيش از دبستان و سراسري شدن اين آموزش‌ها به عنوان آموزش‌هاي عمومي ياد مي‌كند، اصل ۳۰ قانون اساسي هم از رايگان‌بودن آنها حمايت مي‌كند. 

    از طرفي اداره غيرeshoopي به معناي تأمين هزينه‌ها از جيب مردم و تحميل هزينه اضافي به خانواده‌ها است و اين به معناي اين است كه تعدادي از خانواده‌ها قيد تحصيل فرزندانشان را در اين دوره مي‌زنند. بنابراين حتماً گروهي از دانش‌آموزان پيدا مي‌شوند كه از اين آموزش‌ها بي‌بهره مي‌مانند و سر كلاس كنار دانش‌آموزاني مي‌نشينند كه اين دوره را گذرانده‌اند و اين آغاز تبعيض آموزشي و طبقاتي است. يعني تن دادن به الگوي ليبرالي كه قبل از انقلاب بر نظام آموزشي حاكم بود. در حالي كه اتفاقاً اين روزها مجامع مطالعاتي غرب در حال جارو كردن این تز از ميان نظريه‌هاي كاربردي و مديريتي جوامع خود هستند. 

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت فروشگاه اینترنتی EShoop محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس