مدیرعامل موسسه جهاد نصر اعلام کرد: در نخستین گام این موسسه ۴۷٫۲ کیلومتر کانال برای تامین آب ۴۳ هزار هکتار کانون های بحرانی ریزگردها در منطقه جنوب شرق اهواز احداث کرده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی eshoop به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس یدالله شمایلی در جریان بازدید خبرنگاران اعزامی به اهواز، گفت: سال گذشته با بروز ریزگردها در استان خوزستان، به دستور وزیر جهاد کشاورزی موسسه جهاد نصر مجری تامین آب ۳۵۰ هزار هکتار عرصه های بحرانی گرد و غبار این استان تعیین شد.

  وی با بیان این که در استان خوزستان هفت کانون بحرانی ریزگرد در سطح ۳۵۰ هزار هکتار شناسایی شده است، اظهار داشت: بزرگترین و بحرانی ترین این کانون ها، در کانون منطقه چهار معروف به جنوب شرق اهواز است.

  شمایلی افزود: آب رودخانه کارون از طریق کانال ۴۷٫۲ کیلومتری با دبی ۲۰ متر مکعب آب در ثانیه به کانون های بحرانی منطقه چهار جنوب شرق اهواز منتقل می شود.

  وی با بیان این که کار احداث این کانال آب از اسفند سال گذشته آغاز و تا پایان اردیبهشت سال ۹۶ ادامه داشته است، تصریح کرد: ظرف سه ماه شش میلیون متر مکعب عملیات خاک ریزی و خاک برداری در این پروژه صورت گرفته است.

  وی هدف از احداث این کانال آب را مرطوب سازی اراضی در پاییز و زمستان و آبیاری نهال هایی که توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشت شده است، عنوان کرد.

  مدیرعامل موسسه جهاد نصر در پاسخ به پرسش خبرنگار ما، هزینه احداث این کانال آب را ۱۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بخشی از اعتبارات این پروژه توسط eshoop پرداخت شده و امیدواریم بخش دیگر نیز به زودی پرداخت شود و در اختیار پیمان کاران قرار گیرد.

  وی در عین حال به اعتبار ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان اشاره کرد و اظهار داشت: با موافقت مقام معظم رهبری این مبلغ در بودجه سال ۹۷ لحاظ شده که اعتبار خوبی است.

  شمایلی در عین حال گفت: آب برای ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی ظرف برنامه ششم توسعه باید تامین شود.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت فروشگاه اینترنتی EShoop محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس