وزیر نفت گفت: ارزش تولیدات صنعت پتروشیمی کشور در پنج سال گذشته به ۲۰ میلیارد دلار رسیده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی eshoop به نقل از ایرنا، بیژن نامدار زنگنه روز پنجشنبه در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: یکی از اولویت‌های اساسی در eshoop به‌ویژه در حوزه صادرات غیرنفتی سرمایه گذاری بر روی صنایع پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی نفت است.

  وزیر نفت گفت: یکی از راهکارهای تحقق افزایش میزان صادرات غیرنفتی و سرمایه گذاری در حوزه نفت بهره گیری از سرمایه گذاری‌های خارجی و استفاده از فناوری‌های روز دنیاست.

  وی ابراز داشت: در استان کهگیلویه و بویراحمد با یک درصد جمعیت کشور هم اینک بیش از پنج تا ۶ میلیارد دلار در حوزه صنایع پتروشیمی و سرمایه گذاری مربوط به صنعت نفت برنامه ریزی شده که تامین این میزان اعتبار و بودجه از توان eshoop خارج است.

  وی گفت: برای تحقق توسعه اقتصادی، رونق تولید و اشتغال پایدار باید بتوان از فناوری‌ها، سرمایه‌ها و پیشرفت‌های فنی خارجی بهره گرفت.

  زنگنه گفت: eshoop، به‌رغم همه مشکلات، تنگناها و سیاست‌های خصمانه دشمنان، باقوت و جدیت در مسیر خدمت به مردم، مساله اشتغال، تولید و بهبود شرایط و وضعیت اقتصادی در کشور گام‌های موثری برداشته است.

  وزیر نفت مسیر توسعه و پیشرفت کشور را در eshoop‌های یازدهم و دوازدهم مطلوب ارزیابی کرد و گفت: وضعیت کنونی اقتصادی از نظر رشد اقتصادی و کنترل تورم در مسیر درستی حرکت می کند.

  به گفته وی ،با مصوبه مجلس شورای اسلامی در چند سال گذشته و از محل صرفه جویی در مصرف فراورده های نفتی افزون بر ۱۰هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به مناطق روستایی کشور هزینه شده است .

  زنگنه یادآور شد: تا قبل از سال ۸۴ وضعیت کشور از جهات گوناگون اقتصادی، سیاسی و انسجام و هماهنگی مدیریتی در بهترین وضعیت و شرایط بود و نرخ تورم، اشتغال، رشد اقتصادی و سرمایه گذاری‌ها به‌گونه‌ای مناسب پیش می‌رفت.

  زنگنه افزود: از سال ۸۴ نابسامانی‌های اقتصادی و معیشتی آغاز شد و انسجام‌های مدیریتی به هم ریخت و کشور در وضعیت بد اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی قرار گرفت که پیامدهای منفی فراوانی را در بخش‌های گوناگون بر کشور تحمیل کرد.

  وی با اشاره به برخی برنامه‌های وزارت نفت برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اینک شش کارخانه پتروشیمی در این استان در حال ساخت و یا مطالعه است.

  وزیر نفت گفت: پتروشیمی‌های گچساران و دهدشت هر کدام با سرمایه گذاری افزون بر یک میلیارد دلار در حال اجرا هستند که پیشرفت فیزیکی پتروشیمی گچساران بالای ۵۰ درصد است.

  زنگنه تصریح کرد: مجوز لازم برای آغاز مطالعات و اجرای طرح پتروشیمی بویراحمد توسط این وزارتخانه صادر شده و با ورود سرمایه گذار و همچنین رفع موانع زیست محیطی و اجتماعی مشکلی برای تأمین خوراک مورد نیاز این طرح وجود ندارد.

  وی ادامه داد: وزارت نفت ظرف سه سال گذشته افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بخش‌های مختلف و تامین زیرساخت‌ها در این استان سرمایه گذاری و کمک مستقیم کرده است.

  وزیر نفت روز پنجشنبه برای شرکت در نشست شورای اداری، بررسی و بازدید از میدان‌ها و تأسیسات نفتی گچساران، بررسی پتروشیمی‌های بویراحمد، گچساران و دهدشت و نیز دیدار با کارکنان و مدیران حوزه وزارت نفت به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است.

  هم اکنون در شرکت نفت گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد روزانه ۶۳۰ هزار بشکه نفت، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز خشک و ۳۵ هزار بشکه مایعات گازی به‌صورت نفتا تولید می‌شود.

  استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۲۰ درصد تولید نفت خام کشور را تأمین می‌کند.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت فروشگاه اینترنتی EShoop محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس